Muzyka Karpat 

i górali spiskich

Autorski projekt muzyczny Piotra Cudzicha zrealizowany w ramach Stypendium Twórczego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Łączy on w sobie tradycyjną muzykę górali z polskiego Spisza z wybranymi utworami z innych krajów karpackich. 

Większość ludzi czardasza kojarzy z Węgrami. Nie wszyscy jednak wiedzą, że Polski Spisz jest jedynym regionem, gdzie wykonywane są czardasze w gwarze spiskiej czyli po polsku. Dla nas Spisz to kraina, w której się urodziliśmy i wychowaliśmy. Poszczególne melodie poznawaliśmy w domu, szkole oraz przy wielu innych okazjach. W tej muzyce można usłyszeć również wpływy całego obszaru Karpat m.in. Słowacji, Węgier, Ukrainy czy Rumunii. Na przykład melodia pt. “Niedaleko młyna” znana jest we wszystkich tych krajach. Wiadomo, że Wołosi czyli ludy pasterskie niosły ze sobą bogactwo śpiewu i muzyki do poszczególnych krajów idąc z południa na północ, docierając też do Polski. Fakt ten pozwolił na dokonanie zabiegu muzycznego polegającego na adaptacji tradycyjnych melodii ludowych krajów karpackich do muzyki Polskiego Spisza. 

 

piotr_cudzich_przy_skalce_agnieszka

Poniższy projekt muzyczny składa się z 10 wiązanek utworów ludowych śpiewanych w 5 językach, wzbogaconych o orkiestrowe preludia. Wprowadzają one słuchacza w romantyczne brzmienie muzyki Karpat. Nie brakuje tam również żywiołowych polek i czardaszy, które pobudzają emocje niczym górski powiew wiatru. W projekcie wzięli udział m.in. Agnieszka Cudzich (śpiew, skrzypce), Leszek Szewczyk (skrzypce, wsparcie merytoryczne), Dariusz Mucha (śpiew), Jakub Cudzich (kontrabas).

Głównym założeniem artystycznym całego przedsięwzięcia jest ubogacenie określonych, rdzennych, tradycyjnych tematów muzycznych ciekawą aranżacją oraz poszerzonym instrumentarium. Tradycyjne instrumenty ludowe takie jak skrzypce, kontrabas, cymbały węgierskie, akordeon czy piszczałki dopełnia klasyczna orkiestra smyczkowa, brzmienie fortepianu czy też instrumentów perkusyjnych. Z całą pewnością jest to muzyka, która łączy kultury docierając do najgłębszych zakątków naszej duszy.