Witaj Agnieszko. W naszej kampanii chcemy pokazać jak budować trwałe i piękne małżeństwo i rodzinę. A jak to się wszystko u Was zaczęło? Jak się poznaliście?

Poznaliśmy się w Kościele podczas Mszy Świętej.
Po prostu w pewnym momencie nasze oczy się spotkały.
Nie udało nam się wtedy porozmawiać i minęło jeszcze wiele czasu zanim w końcu spotkaliśmy się na żywo. Dopiero po 2 latach umówiliśmy się na pierwsza randkę. Piotrek przejechał 450 km żebyśmy mogli razem pójść do Zoo, od tego czasu minęło już 10 lat !

Czym dla Ciebie jest małżeństwo?

Małżeństwo jest cudem.
Bóg nas tak niesamowicie ze sobą połączył. Sami nie potrafilibyśmy tego wszystkiego tak pięknie sobie wymyślić. Małżeństwo powinno też być codziennym dążeniem do wspólnoty. Powinno być pracą nad sobą i nad relacją z mężem/żoną. Małżeństwo jest dla nas ostoją oraz przestrzenią do rozwijania się, realizowania wspólnych celów. Pragniemy żeby nasze małżeństwo nigdy się nie zatrzymało, żeby nigdy nie zostało za nami, ale by zawsze było w nas i rozwijało się w naszych sercach.

Jaki jest Twoim zdaniem przepis na udane małżeństwo?

Wyrozumiałość, słuchanie, czułość, modlitwa. Mój mądry mąż często mi powtarza:
„Zachowuj się tak jakbyś chciała żebym ja się zachowywał”. Myślę, że my jako małżeństwo nie odnaleźliśmy jeszcze idealnego przepisu, ciągle szukamy i odkrywamy kolejne rozwiązania. Pan Bóg stawia na naszej drodze wiele pięknych sytuacji, ale zdążają się też takie, w których to właśnie wtedy przeżywamy próbę naszych relacji, to właśnie wtedy najbardziej potrzebujemy siebie. Myślę, że to właśnie o to chodzi, by być razem w każdej sytuacji, która zadaje nam ból i niepewność.

Czy coś się zmieniło w waszej relacji i życiu kiedy pojawiły się dzieci?

Na pewno mamy mniej wolnego czasu, ale nadal dbamy o to żeby wygospodarować czas tylko dla siebie, a nawet chodzimy na randki. Nasze rozmowy i tematy tych rozmów też są już inne i najczęściej dotyczą dzieci. Mimo tego nigdy nie chcielibyśmy cofnąć czasu. Nasze małżeństwo jest po prostu na kolejnym etapie.

Jaką jedną myśl chcielibyście przekazać swoim dzieciom, tak aby były w swoim życiu szczęśliwe i spełnione?

Ciężko wybrać tę jedną myśl, bo w ciągu dnia staramy się przekazywać im wiele ważnych myśli. Często rozmawiamy o Bogu, o rodzinie, o byciu razem, o marzeniach. Jesteśmy świadomi, że dzieci nieustannie nas obserwują i głęboko wierzymy w to, że dajemy im dobry przykład. Cieszy nas ogromnie, że żyjemy w rodzinie wielodzietnej, ponieważ Piotrek ma liczne rodzeństwo. Dzięki temu nasze dzieci żyją w gronie wiele kuzynów. Sądzimy, że to jest właśnie ważne przesłanie, które mówi o tym, że najważniejsze jest to kto jest obok Ciebie oraz, że należy dbać o drugiego człowieka.

Jak najchętniej spędzacie czas całą rodziną? Co wtedy robicie?

Bardzo lubimy chodzić na spacery oraz na wycieczki. Lubimy wspólnie zjeść coś pysznego w naszej ulubionej kawiarni lub zostać w domu i obejrzeć film lub bajkę. Jesteśmy szczęściarzami, bo mamy tzw. wolny zawód i tak naprawdę my jesteśmy ze sobą przez większość czasu, nawet wtedy gdy jesteśmy w pracy.

Jakie macie sposoby na radzenie sobie z konfliktami w życiu rodzinnym?

To wszystko zależy od sytuacji. Oczywiście, staramy się żeby tych konfliktów po prostu nie było, ale wiadomo bywa różnie. Takim najbardziej oczywistym sposobem powinna być rozmowa i zazwyczaj to jest właśnie pomocne, ale bywa też tak, że potrzebujemy chwili oddechu i przemyślenia.

W jaki sposób budujecie więzi między sobą w Waszej rodzinie?

Po prostu jesteśmy blisko siebie i spędzamy wspólnie czas. Rozmawiamy, śmiejemy się, modlimy się. Często spotykamy się z najbliższymi na wspólnym muzykowaniu i razem śpiewamy, a dzieci tańczą po całym domu.

Co lubicie najbardziej w Waszej rodzinie? Z czego jesteście dumni?

Najbardziej lubimy to, że nigdy się sobą nie nudzimy. Lubimy to, że jako muzycy możemy razem pracować i tworzyć. Jesteśmy bardzo dumni z naszych córek, które są niesamowicie opiekuńcze i dobre, a jako siostry są dla siebie ogromnym wsparciem.

Czy macie jakieś własne, wyjątkowe tradycje rodzinne, swoje zwyczaje? Jeśli tak, jakie?

Bardzo lubimy okres Świąt Bożego Narodzenia, a naszą największą tradycją jest wspólne kolędowanie, dlatego też rodzinnie nagraliśmy płytę kolędową – Kolędy Cudzichów. Jest to dla nas najprzyjemniejszy okres, bo w naszych terenach jest wtedy mnóstwo śniegu i jeśli tylko czas nam na to pozwoli to spędzamy go na sankach lub nartach.

Jeszcze pytanie na koniec: Dlaczego zdecydowaliście się wziąć udział w Kampanii “#Nierozerwalni”?

Mamy nadzieje, że dodamy ludziom odwagi. Jesteśmy młodymi ludźmi, ale mimo tego jesteśmy małżeństwem, mamy 3 dzieci i nie porzuciliśmy swojej pracy, która jednocześnie jest naszą pasją. Oczywiste jest to, że czasami musimy z czegoś zrezygnować, ale jednocześnie jesteśmy przekonani, że to Pan Bóg nas prowadzi i on to dla nas idealnie wymyślił.

Bardzo dziękujemy Wam za tę długą rozmowę. Cieszymy się, że jesteście razem z nami w kampanii #Nierozerwalni. Niech Wasza rodzina cały czas buduje się tak pięknie jak to opisaliście nam w tym wywiadzie 🙂

 

 

 

 


Zespół Kampanii #Nierozerwalni
Artykuł opracowano w ramach Narodowego Programu Zdrowia 2016-2020 na zlecenie PARPA

[https://nierozerwalni.pl/wywiad-agnieszka-cudzich-ambasadorka-kampanii-rodzinnej-nierozerwalni/]

 

Wywiad przeprowadził: Łukasz Terlikowski

Wykonawcy: Szymon Wydra, Paweł Królikowski, Staszek Karpiel-Bułecka, Mateusz Banaszkiewicz, Agnieszka Cudzich, Siostry Melosik, Monika i Marcin Gomułkowie, Agnieszka Kudela, Andrzej Sobczyk
Muzyka: Joachim Mencel
Słowa: Beata Mencel
Realizacja nagrania, mix, mastering: Edward Sosulski Studio PSALM